Blog

Wszystko zaczyna się od modlitwy.

Wszystko zaczyna się od modlitwy.

Każde nasze spotkanie, każda służba, każdy ruch jest poprzedzony modlitwą. Chcemy w tym trwać, bo to nie nasze dzieło, ale Jego. Chcemy pytać, słuchać, inspirować się tym co do nas mówi, żebyście i Wy wyjeżdżając ze Strefy Zero byli zainspirowani. Potrzebujemy Go, bo tak długa praca w zespołach generuje napięcia i stres, czasem zniechęcenie i złość, ale modlitwa daje nam moc i pokój, pozwala spojrzeć na to co robimy z Jego perspektywy.

Znacie to kiedy podczas modlitwy Bóg stroi jedną ze strun, tą o której istnieniu nie zdawaliście sobie sprawy i zaczyna w nią uderzać, coraz mocniej i mocniej. Słyszycie słowo, dźwięk, czujecie pragnienie, którego wcześniej nie dane Wam było czuć. I nagle z „przeczucia”, „a wydawało mi się” wyłania się Jego wola, która z każdą modlitwą, z każdym spotkaniem z Nim jest wyraźniejsza, silniejsza, coraz mocniej porusza wasze serce?

Tak zaczęła się Strefa Zero. Pisała o tym Asia Mazurek. Mam jednak wrażenie graniczące z pewnością, że Bóg nie przestał uderzać w tą strunę. Bo Strefa Zero z roku na rok rośnie, rośnie ku Jego chwale!

Mógłbym parafrazując księgę Genesis napisać: ”Na początku była modlitwa”, ale ta modlitwa nadal trwa. Każde spotkanie organizacyjne, każde spotkanie osób odpowiedzialnych za Strefę, prace w zespołach rozpoczynają się od modlitwy, od Uwielbienia tego, który jest sprawcą tego całego „zamieszania”. A że tych spotkań i zespołów jest dość dużo to modlitwa, w czasie przygotowań do Strefy, wylewa się z wielu serce jednocześnie z ogromną częstotliwością i żarem.

Wszystko zaczyna się od modlitwy.

Co roku Krzysiek Demczuk z Ulą, Jego żoną, oraz z całym gronem liderskim Metanoi, modlą się i rozeznają co Bóg chce aby wybrzmiało na Strefie. Wsłuchują się w dźwięk tej struny, aby później przenieść go jak najwierniej na strefową scenę. Żebyście i Wy go usłyszeli, aby wybrzmiał w Waszych sercach i abyście mogli go zanieść dalej.

Gdy już wiemy co i jak, trzeba przejść do bardziej materialnego aspektu. Organizacja – to ciężki kawałek chleba. Nie dostrzegałem tego będąc na zewnątrz, ale dziś kiedy mogę współtworzyć tą konferencję, kiedy widzę trud, czas, środki, włożone w to aby wyglądało to tak jak wygląda, to jestem pełen podziwu. Początkiem organizacji jest wybór osób odpowiedzialnych za różne aspekty Strefy. Spotykamy się razem i tworzymy zespoły, które do samej konferencji zajmują się wyznaczonymi zadaniami. Postaram się pokrótce przybliżyć Wam ich pracę.

Zacznę od zespołu kreatywnego, pod kierownictwem Pauliny, który dba o audiowizualną oprawę, nie tylko samej Strefy, ale również o to wszystko co dzieje się w trakcie promocji. To spod ich klawiatur, ołówków, obiektywów powstają obrazy i dźwięki, które możecie podziwiać na ulotkach, plakatach, banerach, spotach czy filmach. To także Ci ludzie odpowiadają za zdjęcia i filmy dokumentujące wszystko to co działo się na konferencji. To ich widzicie z aparatami i mikrofonami przemykających po całej sali. Ich praca często zaczyna się po konferencji kiedy cały materiał trzeba odpowiednio przygotować do tego abyście mogli cały zapis Strefy, fotograficzny i filmowy, zobaczyć w odpowiedniej jakości.

Kolejnym zespołem jest zespół Koordynatorów Miast za który odpowiada Patryk. Chcemy bezpośrednio dotrzeć do jak największej liczby osób, aby osobiście opowiedzieć im o Strefie Zero, o tym czym jest ta konferencja i o tym jak sami ją przeżywamy. Nie wszędzie da się to zrobić, ale okoliczne Śląskie i Małopolskie miasta mamy obstawione :). Grono ludzi odpowiada za kontakty z parafiami, wspólnotami i ruchami na terenie naszej Diecezji i nie tylko. Praca w tym zespole to dużo spotkań, telefonów, maili. To kontakt z liderami, proboszczami, opiekunami wspólnot, przekazywanie materiałów, ale także wspomniane odwiedziny. Cieszymy się, że każdego roku możemy odwiedzić chrześcijan z naszej okolicy, możemy wspólnie z Nimi pomodlić się i uwielbiać Boga. Myślę, że to samo w sobie jest ogromnym owocem Strefy, która jest pretekstem do tego spotkania.

Zespołem, którego działania może na pierwszy rzut oka nie widać, jest Zespół Wstawienników. Liderem tego zespołu jest Asia. Ta Służba również zaczyna „pracę” sporo przed Strefą. Na co tygodniowych spotkaniach, modlą się za uczestników Konferencji, za posługujących, za naszych patronów i wszystkich zaangażowanych w to Dzieło. Jeżdżą również pod Hale, gdzie będzie odbywać się Strefa Zero i rok rocznie modlą się za to miejsce, przywołując Chwałę Bożą. Podczas Konferencji służą modlitwą każdemu kto tego potrzebuje, biorą również czynny udział w końcowej modlitwie na Konferencji.

Kolejnym z zespołów jest Catering. Są to ludzie, którzy dbają by wszystko to co znajdziecie do jedzenia na Strefie – kanapki, drożdżówki, kawa, herbata, itp. – było jak najlepszej jakości, no i żeby było smaczne 🙂 Godziny wyszukiwania ofert, degustacje, wyceny, kosztorysy, stemplowanie kubków czy samo przygotowanie kanapek i stoisk to prawdziwy ogrom pracy. Kolejny rok wszystko to ogarnia Maryla, który ma już zgrany i doświadczony team. Pamiętajcie o Nich w modlitwie podczas przerw kawowych 🙂

Ważną, choć często niedoceniana, Służbą jest Służba Witających, którą prowadzi Magda. To ludzie, których spotkacie przy wejściach. Dbają o to abyście mogli bez problemu trafić na swoje miejsce, podpowiadają, służą pomocą, wskazują kierunki i pomieszczenia w Hali. Dbają abyście czuli się komfortowo na Konferencji i nigdzie się nie zgubili 🙂

Kolejną Służbą, której pracę chciałbym Wam przybliżyć jest Rejestracja. Pracę tej ekipy koordynuje Kasia i Basia. Spotkacie ich na pewno, odbierając swój identyfikator i pakiet powitalny. Ich praca również zaczyna się na długo przed Strefą kiedy to tworzone są listy uczestników, opracowywany jest  system rejestracji oraz przekazywania informacji tak abyście jak najszybciej mogli zająć swoje miejsca.

Za nasze Social Media odpowiada Kasia. To Ona tworzy spoty, grafiki oraz wszystkie posty, które później widzicie na profilu Strefy Zero na Facebook’u. To głównie z Nią kontaktujecie się zadając pytania na profilu Strefy, ale także na profilach Strefa Dojazdu czy Strefa Noclegu. Dba o to abyście byli najlepiej poinformowaną strefową ekipą, abyście byli na bieżąco ze wszystkim co się u nas dzieje w tym gorącym czasie. Kasia jest również odpowiedzialna za kontakt z wszystkimi partnerami Strefy Zero. Jednym z głównych „ogarniaczy” jest Basia.  Kiosk, rejestracja, zamówienia, administracja, organizacja, korespondencja, planowanie i wiele wiele innych obszarów o których pewnie nie wiem 😉 Chyba łatwiej byłoby mi napisać czym Basia się nie zajmuje 🙂

Teraz trochę o tych, których widać i których pewnie, również z tego względu, lepiej kojarzycie. Zespół odpowiedzialnych za Opening i Zespół Uwielbienia czyli zespoły pod dowództwem odpowiednio Asi i Krzyśka.

Opening to dla mnie zawsze duże przeżycie. To wprowadzenie w duchowy wymiar konferencji, to coś co wprowadza mnie w klimat, jest zapowiedzią, otwarciem na to co Bóg chce mi powiedzieć. Oczywiście, aby miało to taki wymiar potrzeba wiele godzin rozmów, konsultacji, prób. Potrzeba zaangażowania wielu osób, które ruchem, tańcem wprowadzają nas w trochę „inną rzeczywistość”.

Zespół Uwielbienia pracuje nad Strefą właściwie cały rok 🙂 Na kilka miesięcy przed konferencją  praca wchodzi na jeszcze wyższe obroty. Powstaje skład wyznaczony przez Lidera Służby Uwielbienia, który regularnie, co najmniej raz w tygodniu, spotyka się i szlifuje dość szeroki repertuar. Na samej konferencji słyszycie tylko wycinek tego co zostaje przygotowane, ale Uwielbienia nie da się zaplanować do końca, bo „Duch wieje gdzie chce i kiedy chce” 🙂 Wszystko to po to, aby oprócz tego duchowego wymiaru, wymiar czysto muzyczny był na odpowiednim poziomie. Oczywiście nic by z tego nie wyszło gdyby nie Służba Nagłośnienia, która czuwa nad tym, aby wszyscy wszystkich słyszeli na scenie, ale przede wszystkim aby do Was wszystko docierało tak jak trzeba.

Kluczowe decyzje podejmują Liderzy naszej wspólnoty czyli dwaj Krzyśkowie i Patryk. To oni odpowiadają za negocjacje, spotkania, wywiady. Każda strategiczna decyzja, np. wybór miejsca konferencji, wybór firm produkujących gadżety, koszulki, itp., dotycząca Strefy Zero przechodzi przez Nich i przez całe grono liderskie. To oni koordynują prace zespołów, doglądają by prace szły w odpowiednim tempie i aby wszystko zostało zrealizowane najlepiej jak się da.

Wszystko zaczyna się od modlitwy.

Każde nasze spotkanie, każda służba, każdy ruch jest poprzedzony modlitwą. Chcemy w tym trwać, bo to nie nasze dzieło, ale Jego. Chcemy pytać, słuchać, inspirować się tym co do nas mówi, żebyście i Wy wyjeżdżając ze Strefy Zero byli zainspirowani. Potrzebujemy Go, bo tak długa praca w zespołach generuje napięcia i stres, czasem zniechęcenie i złość, ale modlitwa daje nam moc i pokój, pozwala spojrzeć na to co robimy z Jego perspektywy. Miesiące, dni, godziny rozmów, spotkań, przygotowań, aby Bóg został uwielbiony. Aby Jego Kościół mógł wspólnie, już za kilkanaście godzin, zawołać do Niego: „Abba”!!

Autor: Karol Filipowski – z wykształcenia geolog, jeden z perkusistów Służby Uwielbienia we wspólnocie Metanoia, prywatnie mąż Kasi. Miłośnik samochodów i nowych technologii. Wolny czas lubi spędzać na rolkach bądź na boisku piłkarskim.

Dziel się, udostępniaj, lajkuj! 😉

© 2023 Metanoia